Alzheimer Okulu

  ALZHEIMER OKULU NEDİR?

  Alzheimer Okulu 2018 yılında, spesifik çalışma alanı Alzheimer ve diğer tür demanslar olan nöroloji hekimi Dr. Sevda Sarıkaya öncülüğünde Türkiye’de hayata geçirilen, Washington/ABD’ye taşınması ile birlikte 2019 yılından itibaren online olarak Zoom üzerinden sürdürülen, 4 haftalık bir eğitim içeren,  SADECE HASTA YAKINLARININ katılabildiği bir sosyal sorumluluk projesidir, ÜCRETSİZDİR. Eğitimler Dr. Sevda Sarıkaya tarafından verilmektedir. 2022 yılı itibariyle 5000’e yakın hasta yakını, Alzheimer Okulu eğitimlerini tamamlamıştır. Alzheimer Okulu’na katılım için uzun sıralar olsa da, her başvuran hasta yakını bir defaya mahsus olmak üzere bu imkandan faydalanabilmektedir. Sırası gelen hasta yakınlarına e-maille katılım bilgileri iletilmektedir.

  ALZHEIMER OKULU EĞİTİMLERİNDEN ALABİLECEKLERİNİZ;

  Alzheimer ve diğer tür demansların patolojisi, aralarındaki farklar, bulguları nedir? Mevcut tedavisi nedir? Gelecekteki tedavisi konusunda dünya üzerinde yapılan çalışmalar ne durumda? 

  Davranışsal problemler bu hastalardaki en büyük sorundur. İnatlaşma, uyku problemleri, banyo sorunları, olmayan şeyleri olmuş gibi anlatma, şüphecilik, ısrarcı davranışlar, yeme sorunlar, söylenenleri sürekli tekrarlama, anlama kusurları vb. Hastanızla geçirdiğiniz bu zor yolculukta, karşılaşabileceğiniz davranışsal sorunlara özel yaklaşım teknikleri ile bu bulguları azaltabilir, bazılarını tamamen çözebilirsiniz. Derslerde daha çok bu konu üzerinde durulmaktadır.

  Hasta yakınlarının bu zorlu süreçte daha az yıpranmak için neler yapmalıdır?  

  Son derste zaman kalırsa hasta yakınlarının kendi hastaları ile yaşadıkları farklı deneyim/sorunlar konusunda soru-cevap kısmı

  ALZHEIMER OKULU EĞİTİMLERİNDEN ALAMAYACAKLARINIZ;

  Alzheimer Okulunda hiçbir şekilde bireysel olarak kendi hastanız özelinde ilaç önerisi/ilaç düzenlemesi talep etmemeli, ilaç listesi paylaşmamalısınız. Bunlar hastanızı değerlendiren hekimle paylaşabileceğiniz özel bilgilerdir. Bu okulla ilgili bilmeniz gereken en önemli şey; gittiğiniz birçok hekimden alamayacağınız bilgileri sadece bu konu üzerinde 20 yıldır çalışan bir nöroloji hekiminden alabilmeniz ayrıcalığıdır. Bu eğitimden alamayacağınız tek şey olan ilaç önerisi ve düzenlemesi konularında lütfen ısrarcı olmayınız. Tedavi düzenlemesi birebir hekim değerlendirmesi gerektirir.

  ALZHEIMER OKULU HANGİ TARİHLERDE YAPILIR? DERS SÜRELERİ NELERDİR?

  Alzheimer Okulu eğitim dönemleri senede birkaç defa Dr. Sevda Sarıkaya’nın ABD’deki takvimine göre uygun olduğu zamanlarda açılır. Başvuru fazla olduğundan olabilecek maksimum sayıda sınıf açılarak her sınıf için haftada bir gün ders planlanır. Dersler genellikle Türkiye saati ile 20:00-21:00 arası ya da 21:00-22:00 arasında yapılır. Önceleri 8 hafta düzenlenen eğitimlerin süresi zaman kısıtlılığından ve daha fazla kişinin faydalanabilmesi amacıyla 4 haftaya indirilmiştir.

  ALZHEIMER OKULU EĞİTİMLERİNE KİMLER KATILABİLİR?

  • Alzheimer Okuluna daha önce katılım göstermemiş olan Alzheimer hasta yakınları (eş, evlat, kardeş, torun)

  ALZHEIMER OKULUNA KİMLER KATILAMAZ?

  • Alzheimer Okulu eğitimlerine daha önce katılmış olanlar
  • Profesyoneller (hasta yakını olmayan ücretle hasta bakımı yapan hasta bakıcılar/bu iş üzerinden kazanç sağlayanlar)
  • Sağlık çalışanları, psikologlar, gerontologlar ve alan öğrencileri
   NOT: Alzheimer Okulu sadece hasta yakınları için yapılan bir sosyal sorumluluk projesidir. İşi ile ilgili alanda uzmanından ekstra eğitim almak, profesyonel eğitim planı kapsamına girer ve ayrı bir planlama gerektirir. Bu tür özel eğitim grubu talepleriniz için konuşma daveti sekmesini kullanınız.

  ALZHEİMER OKULU EĞİTİMLERİNE KATILMAK İÇİN NE YAPMAK GEREKİR?

  Alzheimer Okulu açılış dönemleri düzenli olarak Instagram hesabından (@Alzheimerokulu) ve internet sitesinden duyurulur. Okula daha önce kayıt yaptıranların ve derslere katılmış olanların diğer başvuranların hakkına saygı açısından form DOLDURMAMASI rica olunur.

   

  Eğitim için sıraya girmek isteyenlerin BURAYA(BAĞLANTI ŞU ANDA AKTİF DEĞİLDİR. YENİ KAYITLAR AÇILINCA AKTİFLENECEKTİR) tıklaması gerekmektedir.  Formu bir defa doldurduğunuzda kayda alınır. Tekrar göndermeniz karışıklığa neden olur. Birden fazla gönderilen formların daha önce okula katıldığı düşünülerek liste dışı bırakılmaktadır. Bu nedenle bir defa göndermeniz, tekrar tekrar göndermemeniz önemli. Formu gönderdiğinizde DEĞİL, Alzheimer Okulunda yeni dönem açıldığında bir kabul emaili alacaksınız. Okulun açılacağı dönemler hem @Alzheimerokulu  hesabından hem de Dr. Sevda Sarıkaya @dr_sevda_sarikaya instagram hesaplarından bildirilecek. Oralardan takip edebilirsiniz. Eğer daha önce Alzheimer Okuluna kaydolduğunuz halde derslerin yarıdan çoğunu belirli bir mazeretle kaçırdıysanız, durumunuzu alzheimerokulu@gmail.com adresine bildirdiğinizde, tekrar kayıt yaptırabilirsiniz.

  ALZHEIMER OKULU HAZIRAN 2023 KAYITLARI AÇILMIŞTIR. HAZIRAN AYI ALZHEIMER FARKINDALIK AYI OLDUĞUNDAN OKULA KAYIT OLABİLME ŞARTLARI ARASINDA YUKARIDAKİLERE EK OLARAK FARKINDALIK ADINA BİR SOSYAL MEDYA PAYLAŞIMI YAPMANIZ GEREKMEKTEDİR. Haziran ayı Alzheimer Okuluna kayıt şartlarından olan, sosyal medyada  #drsevdasarikaya #ENDALZ   #Gopurple #alzheimersawarenessmonth etiketlerinin dördünü de içeren, içerikte de Alzheimer farkındalığına dikkat çeken, mor temalı(şapka/kıyafet/takı/kalem/defter/çiçek…) paylaşımın bağlantısını formda bulunan ilgili kısma ekleyin. KAYIT İÇİN DOLDURMANIZ GEREKN FORMUN BAĞLANTISI AŞAĞIDADIR.

  KAYITLAR 07.06.2023 GECESİ İTİBARİYLE KAPANMIŞTIR. O NEDENLE BAĞLANTI KALDIRILMIŞTIR. BAŞVURU SAHİPLERİNE BİRKAÇ GÜN İÇERİSİNDE KABUL EMAİLLERİ ULAŞACAKTIR. EMAİLLER TOPLU GÖNDERİLDİĞİNDEN SPAM/JUNK/GEREKSİZ KUTUSUNA DÜŞEBİLİR. LÜTFEN SPAMLERİ DE KONTROL EDİNİZ.

  BİR ÖNCE AÇILAN ALZHEIMER OKULU SINIFLARI TARİHİ: 6 HAZİRAN 2022  KAYITLAR KAPANDI. 

  SON AÇILAN ALZHEIMER OKULU SINIFLARI TARIHI: 1 HAZİRAN 2023  KAYITLAR KAPANDI. 

   

  AlzheimerOkulu

   

  Yok